Hozzávalók
-
1/2 csésze Hajdina
-
1-2 evőkanál KókuszolajMangalicazsírral is szoktam készíteni.
-
1 fej VöröshagymaApróra vágva
-
2 gerezd Fokhagyma
-
2-3 szál Sárgarépa
-
1-2 szál Fehérrépa
-
1 szál Paszternák
-
1 kisebb Zellergumó
-
Pár szál ZellerlevélDíszítésnek
-
1/2 csésze Zöldborsó
-
1/2 csésze mirelit Kukorica
-
1-2 szem Csicsóka
-
1-2 szem Burgonya
-
Ízlés szerint Himalaya só
-
1 mokkáskanál Bazsalikom
-
1 mokkáskanál Majoránna
-
1 mokkáskanál Kakukkfű
-
1 mokkáskanál LestyánHa van friss lestyánod, akkor 3-4 levelet tegyél bele,
-
20-30 dkg Savanyúkáposzta
-
1.3 liter Tisztított víz
Leírás
Mindenkinek szeretettel ajánlom Nyers Csaba natúrkonyha-mesterszakács „Bevezetés a gabonakonyhába” című könyvét, amit lehet, hogy nem is lehet boltban kapni. De akinek ez a recept megtetszik, és többet szeretne tudni a gabonák és a zöldségek élettani hatásairól, annak érdemes kutatnia utána antikváriumokban.
Én különféle szabadtéri rendezvényeken szoktam találkozni Nyers Csabával, és ott kóstoltam meg először ezt az ételt is. Legutóbb Kisrozvágyon találkoztunk, de akkor kivételesen én főztem…
Ezzel a recepttel szeretném egy kicsit népszerűbbé tenni a hajdinát, úgyhogy kiválasztottam egy olyan elkészítési módot, ami nem csak egyszerű, nem csak olcsó, hanem az íze hajaz egy kicsit a mindenki által oly kedvelt korhelylevesekre.
Antal Vali
Lépések
1
Kész
|
A leveszöldségeket apró kockákra aprítjuk. |
2
Kész
|
Fél csésze hajdinát megmosunk és szárazon a lábasban néha megkeverve megpirítjuk (ha már illatos, akkor jó). |
3
Kész
|
Ezután 1-2 evőkanál olajat (olivaolaj, kókuszolaj) vagy mangalicazsírt adunk hozzá. Majd az összes tisztított, feldarabolt (csíkokra vágva is jó) zöldséget hozzáadjuk, és tovább pirítjuk egy kis ideig. |
4
Kész
25 perc
|
Majd felöntjük tisztított vízzel (1,3 liter), sózzuk, bazsalikomot, majorannát, lestyánt és kakukkfüvet teszünk bele, és a hajdina puhulásáig lassú tüzön főzzük kb. 25 percig. |
5
Kész
|
Mivel a hajdina jól meg tudja magát szívni vízzel, elég nagy adag és sűrű levest kaphatunk. |
2 Hozzászólás Hozzászólások Elrejtése
Szeretném megkérdezni hogy hogyan kell a csicsókát elkészíteni hogy ne legyen puffasztó hatása?
A csicsóka csak azokat puffasztja, akik rostszegényen táplálkoznak, ugyanis a csicsókában található egy inulin nevű oldhatatlan rost, aminek erőteljes béltisztító és prebiotikus hatását köszönheti. Aki nincs hozzászokva a rostokhoz, azt eleinte puffasztani fogja nem csak a csicsóka, hanem minden olyan étel, amelynek magas az oldhatatlan rosttartalma. Ezért érdemes ezeket az ételeket olyan fűszerekkel ízesíteni, amelyeknek felfúvódás gátló és szélhajtó hatása van. Ilyenek a köményfélék (fűszerkömény, római kömény, édeskömény, ánizs, kapormag), bazsalikom, lestyán, majoránna, koriander, gyömbér, petrezselyem, fokhagyma. Ezekből a fűszerekből minden olyan ételhez tehetsz, amelytől puffadsz.
Egyébként véleményem szerint a puffadás egyik legnagyobb ellenszere, ha csinálsz egy átfogó vastagbél tisztítást, majd regenerálod a mikrobiomodat prebiotikus, probiotikus és szimbiotikus szerekkel és táplálékokkal.