Hozzávalók
-
1-2 közepes fej Vöröshagyma
-
Ízlés szerint Méz
-
2 evőkanál Kókuszvirágcukor
-
1/2 liter Tisztított víz
Leírás
Gyerekkoromban szinte alig voltam megfázva, mégis tisztán emlékszem a hagymatea ízére, hisz öcsémnek mindig ezt készített anyukám, ha fájt a torka, vagy meghűlt. Természetesen én is kiköveteltem magamnak a saját adagomat, akkor is, ha semmi bajom nem volt. Kimondottan szerettem a náthaűző finomságokat.
Nem is olyan rég nosztalgiáztam, ugyanis öcsém felnőtt fiát kerülgette valami náthakórság, és mivel pont náluk voltam, megkért, hogy főzzek neki egy hagymateát. Úgyhogy elkészítettem neki a pirított cukros változatot.
A hagymateát már ízletes leves változatban is elkészítheted, amelynek receptjét itt találod.
Antal Vali
Lépések
1
Kész
|
Hagyományos elkészítési módPiríts meg (karamellizálj) enyhén egy kis kókuszvirág cukrot (2 evőkanál), öntsd fel fél liter vízzel, majd dobáld bele 2 hagyma külső héját, forrald fel, majd vedd le a tűzről, fedőzd le, és hagyd állni negyed órát. |
2
Kész
|
AntalValis hagymatea recept: |
3
Kész
|
Hagymatea recept egész hagymával: |
4
Kész
|
Karamellizálj 2 evőkanál kókuszvirágcukrot, és dobd rá a szeletelt hagymát. Pirítsd együtt pár percig. |
5
Kész
|
8 Hozzászólás Hozzászólások Elrejtése
Nagyon finom 😊
Remélem nem csak finom, hanem hatékony is! Megfázás esetén érdemes kipróbálni a náthaűző forró koktélomat is.
Érdemes egy kis kakukkfüvet is tenni mellé a hatékonyság növelésére😊
Köszönjük a kiváló tippet!
Kedves Vali! IR-eseknek mit ajánlsz kókuszvirág cukor helyett? Lehet bármiféle edesites nélkül is inni? Én tavaly próbáltam minden nélkül; keserű lett😪
Kedves Krisztina!
IR-eseknek ezzel az itallal nem lesz szerencséjük, mert itt a cukor a vivőanyag. Anélkül nem lesz teljes a gyógyhatás sem, és valóban keserű. IR-esek inkább igyanak kakukkfű teát édesítés nélkül (bár az is kesernyés, de abba tehetsz steviát), vagy hársfateát, ami önmagában is enyhén édes. Vagy próbáld ki a vírusgyilkos tonikot.
Én cukor helyett etelizesitovel és pici sóval szoktam a négybe vágott hagymát megfozni és úgy fogyasztjuk. Csak egy tipp, hátha izleni fog.
Köszönjük a tippet, biztosan nagyon finom, így hasonló lesz, mint egy hagymaleves. 🙂 Egyébként azért szoktuk cukorral vagy mézzel készíteni a hagymateát, mert ez esetben a cukor a vivőanyag, és mivel szénhidrát, már a szájnyálkahártyán és a torokban hasznosulni képes a hatóanyag, tehát lokálisan hat.