Hozzávalók
-
20 dkg szálasra gyalult Lilakáposzta
-
10 dkg zsülienre reszelt Cékla
-
1 kicsike fej Lilahagyma
-
1 Alma
-
1 szál zsülienre reszelt Sárgarépa
-
1 kisebb Lilaburgonya
-
1 marék reszelt Zellergumó
-
1 Citrom leveSokszor használok citrom helyett vérnarancsot
-
2 evőkanál Méz
-
egy evőkanál morzsásra tört előáztatott Dióbél
-
1 csipet Himalaya só
-
1 csipet őrölt Köménymag
-
1 csipet Tarkabors
-
1 mokkáskanál porított Gyömbér
Leírás
A szürke téli napokon mindenki vágyik a napfényre, a vitaminokra és a színekre. Nos ez a saláta szinte mindent megtestesít, ami hiányzik a télből. Nem csak finom, nem csak olcsó, hanem kiváló téli betegségmegelőző, vitaminizáló és immunerősítő is. Lábadozóknak és betegeknek kimondottan ajánlom, mert tele van értékes tápanyagokkal, és támogatja az öngyógyító folyamatokat. Kíméli a gyomrot, javítja az emésztést, erős antioxidáns. Kúraszerűen fogyasztva karbantartja az immunrendszert. Náthás időszakban legszívesebben kötelezővé tenném a fogyasztását.
A lilakáposzta gazdag A-, K-, B- és C-vitaminban, ugyanakkor számottevő mennyiségű ásványi sót és fehérjét is tartalmaz. Csírája is nagyon jó kalciumforrás, továbbá valóságos vitaminbomba, így a szuperételek egyike.
Az Amerikai Mezőgazdasági Kutató Szolgálat vizsgálatából kiderült, hogy a lilakáposzta 36 féle antocianint tartalmaz. Az antocianinok a flavonoidok csoportjába tartozó, egészséges növényi eredetű tápanyagok. A káposztában található flavonoidok hatékony antioxidáns hatású anyagok, csökkentik a szív- és érrendszeri megbetegedések, valamint az agyvérzés kockázatát, mivel meggátolják a vérrögök képződését.
Glukozinolát-tartalma miatt rendszeres fogyasztásával a tüdő-, gyomor-, vastagbél- és végbélrák kockázata csökken. A főtt vöröskáposzta hatékonyan növeli a kémiai karcinogének méregtelenítőinek tartott enzimek szintjét. Van benne kálium, kalcium, foszfor, vas, jód és kén. Erősíti az immunrendszert, részt vesz a sejtek védelmében és regenerációjában, segít a máj méregtelenítésében is. Étkezés után hosszabb ideig a jóllakottság érzetét kelti, ezért a fogyókúrázóknak is ideális táplálék. Enyhíti a köszvényes és reumás fájdalmakat, valamint lassítja a bőr öregedését, szépíti a bőrt.
A cékla, a lilahagyma, és a lilaburgonya (lila batáta – az édesburgonya lila változata) is tartalmazza a fent említett antocianidok valamelyikét. Tulajdonképpen az antociánok adják a növényeknek ezt a jellegzetes lilásvörös színt is. Úgyhogy ezt a salátát antocián salátának is nevezhetnénk. Az alma, a sárgarépa és a zeller gyógyhatásai pedig teljessé teszik a képet, hogy valóban egy szupersalátáról beszéljünk, ami teljeskörűen regenerálja a szervezetet.
Ha fokozni akarom az antocianid hatást, akkor citrom helyett vérnarancs levét teszem bele.
Antal Vali
Lépések
1
Kész
|
Feltesszük a lilaburgonyát főni. Amíg fő, a káposztát szálasra gyaluljuk, a lilahagymát szálasra vágjuk, a céklát és a sárgarépát gyufaszálra gyaluljuk, vagy lereszeljük nyersen a többi zöldséggel és az almával együtt. |
2
Kész
|
A nyers, felaprított zöldségeket egy tálban összekeverjük, enyhén megsózzuk, és hagyjuk egy kicsit a sóban szikkadni. Ezalatt elkészítjük az öntetet: összekeverjük a citromlevet a mézzel, gyömbérrel, egy csipet őrölt köménnyel és egy kis borssal. Van úgy, hogy citrom helyett vérnarancsot használok. |
3
Kész
|
A ressre főtt lilakrumplit meghámozzuk, majd apró kockákra vágjuk. Összekeverjük a sózott zöldségekkel, és az öntettel. Tetejére szórható diótöret vagy mandulaforgács. 10-15 perc alatt összeérnek az ízek, és máris fogyasztható! |