Hozzávalók
-
2 rész Csillagánizs
-
2 rész Szecsuáni bors
-
2 rész Szegfűszeg
-
2 rész Fahéj
-
2 rész Római köménymag
-
1 rész Édesköménymag
-
1 rész Koriandermag
Leírás
A kínai ötfűszer keverék az egyik legősibb ízkombináció, amit a hagyományos kínai gyógyászat a terápiás étrend összeállításakor előszeretettel használ kiegyensúlyozó hatása miatt. Ugyanis a keverék magában foglalja mind az öt ízt, mint az édes, a savanyú, a keserű, a csípős/pikáns és a sós. Nem csak a kínai konyhában népszerű, hanem Ázsia más tájain is elterjedt.
Sok variációja van, a legnépszerűbb a csillagánizs, szegfűszeg, fahéj, szecsuáni bors és a római kömény keverékéből álló. Klasszikus változatában mind az 5 fűszerből egyenlő mennyiséget tartalmaz. De szoktak bele tenni édeskömény magot, koriander magot, esetenként kardamomot vagy gyömbért is. Összetételének arányai is tájegységenként változhatnak. A fahéj helyett gyakran használnak kassziát, ami a fahéj rokona, csak édeskésebb és lágyabb az ízvilága.
Én a ’90-es évek elején ismerkedtem meg vele, és azóta is előszeretettel alkalmazom, mert az öt íz egyensúlya miatt kihozza az ételekből a maximumot, ez által minden ételnek más-más lesz az íze, nem pedig ugyanolyan.
Amikor elkészítem a keveréket, soha nem szoktam egyszerre nagy adagot pirítani és megőrölni, mert frissen pirítva és őrölve mindig finomabb. Van egy kávé darálására soha nem használt elektromos kávédarálóm, mindig azzal szoktam az aktuális adagot elkészíteni.
Az alapanyagok már minden nagyobb élelmiszer áruház fűszer részlegén megtalálhatóak, de ha biztosra akarsz menni, akkor keresd az ázsiai élelmiszerboltokban. Én is mindig ott szerzem be, esetenként még olcsóbban, mint a multiknál.
Itt találhatod azokat a receptjeimet, amelyekhez ötfűszert használok.
Antal Vali
Lépések
1
Kész
|
Egy vaslapon vagy serpenyőben közepes lángon enyhén megpirítom a hozzávalókat. Vigyázz, nem szabad megégniük, mert akkor a keserű íz fog dominálni. |
2
Kész
|
A megpirult alapanyagokat beleszórom az elektromos kávédarálómba, és porrá őrlöm. |