Tisztító kúrák alatt ajánlott étrendi javaslatok
Minden tisztító kúra alatt olyan étrendet érdemes tartani, amellyel nem terheljük az emésztőrendszert, nem viszünk be újabb szemetet, hanem a tisztulási folyamatokat támogatjuk
Amit mindig érdemes betartani, akkor is, ha nem vagy tisztító kúrában
- Mindent rágj meg alaposan – legalább 32-szer, de inkább 40-szer – hogy kellően beinduljanak az emésztőenzimeid! Mindent falatot folyékonnyá kell rágni, mert a rágatlan ételt nehezen emészti a szervezet.
- Tarts be az adagok tekintetében az ökölszabályt! Ugyanis minden embernek akkora a gyomrának a térfogata, mint a saját két ökle összezárva. Ha ennél többet eszünk, akkor a gyomor perisztaltikája lelassul, és az étel nem tud kellően keveredni a gyomorsavval és az emésztő enzimekkel, aminek az lesz a következménye, hogy emésztetlen étel kerül a vékonybélbe, ami ott rothadásnak indul.
- Fogyassz napi napi 7-8 adag nyers ételt (gyümölcs vagy zöldség). 1 adag = pont annyi, amennyi aprítva a markodban elfér. Egy nagy tál saláta, vagy a reggeli zöldturmix már eleve fedez külön-külön 2-3 adagot.
- Nagyon ügyelj a kellő mennyiségű folyadékfogyasztásra! Tested folyadékigénye naponta 70 ml / testsúlykilogramm, amelyből 30 ml / testsúlykilogrammnak sejtszinten hasznosuló tiszta víznek kéne lennie. Ha nem iszol eleget, akkor hatástalan lesz a kúrád. Számottevő mennyiségű folyadékot lehetőleg az étkezésedet megelőző fél órában már ne fogyassz, és étkezés után egy óráig szintén ne!
- Soha ne igyál éhgyomorra kávét, és csak üresen fogyaszd, maximum napi 1-szer. Az lenne a legjobb, ha a kúrák alatt el tudnád hagyni a rendszeres fogyasztását. Frissítő hatása H-500-zal kiválóan helyettesíthető.
- Ne koplalj, vagy éhezz! Naponta minimum háromszor egyél az ökölszabálynak megfelelő mennyiséget! Ha inzulinrezisztenciád van, vagy mellékvese kifáradásod, akkor akár ötször is ehetsz egy nap (három főétkezés és két kisebb). A napi öt alkalomnál a vércukor és az energiellátottság kiegyensúlyozott lesz, de csak akkor, ha nem fogyasztasz finomított szénhidrátot.
Ezek az ételek terhelik legjobban a szervezetet
- Ne fogyassz adalékolt, ipari élelmiszereket, konzerv vagy fagyasztott készételeket, gyorséttermi ételeket.
- Kerüld a magas purintartalmú élelmiszereket! A purin az összetett fehérjék egyik építőanyaga, ami nem tud tökéletesen lebomlani, és ennek következtében felszaporodik a vérben és a szövetekben a húgysav. Az ízületekben képes kikristályosodni, és köszvényt, ízületi gyulladást okoz.
- Kerüld a glutént tartalmazó élelmiszereket! A glutén gliadinból és gluteninből áll. A gliadinból alfa, béta, gamma és omega változatot különítenek el, ezek közül leginkább az alfa-gliadin okoz immun és bélrendszeri tüneteket, mert az alfa-gliadin egy olyan fehérje, amelyet képtelen lebontani és emészteni a szervezet, ezáltal emésztési toxinná változik bennünk, és a gyulladások és autoimmun folyamatok melegágyává válik. Legnagyobb mennyiségben a nemesített búzák tartalmazzák. Az alakor, a kamut és a tönke (figyelem, nem a tönköly!) nem tartalmaz alfa-gliadint.
- Semmi tej, és semmi tejtermék! Ugyanis a tejben található fehérje – a kazein – az egyik legnehezebben emészthető állati fehérje. Sajnos még a fermentáció sem bontja le kellőképp a kazeint, ezért az erjesztett tejtermékek (aludtej, kefír, joghurt, sajt) fogyasztása sem ajánlott. Ha mégsem tudod megállni, akkor a natúr házi aludtej, a natúr házi kefír ritkán, és mindig önmagában, más étellel nem társítva kis mennyiségben fogyasztható, valamint fűszerként az öreg sajtok is. Tej és tejtermékek helyett a tisztító kúrák alatt növényi tejek fogyasztása javasolt: rizs, zab, mandula, dió, kókusz.
- Csínján a tojással is! Ugyanis a tojás kiváló táptalaj a patogének számára, nem véletlen, hogy a laboratóriumokban tojásfehérjében tenyésztik a baktériumokat. Önmagában (rántotta, kemény- és lágytojás) ne fogyaszd. Ha kötőanyagként szerepel kis mennyiségben valamilyen ételben, afölött szemet hunyhatsz.
- Semmi izolált cukor! Helyette mértékkel fogyassz természetes és tápegész édesítőket, mint például az aszaltgyümölcsök, agave szirup, datolya, méz, szerzetesek körtéje, almaszirup, jázminpakóca (stevia), kókuszvirág cukor, rapadura – de csak mértékkel, és csak akkor, ha nagyon nem bírod édes íz nélkül.
- Iktasd ki a cukrozott üdítőket, szénsavas italokat és stimuláló italokat! Ha energia ital függő voltál, akkor az energia italok helyett fogyassz Synergizer organikus frissítő italt, kókuszvizet vagy naponta legalább egyszer ginzeng italt vagy teát.
- Olajosmagvakkal óvatosan, keveset, és soha ne magában, hanem mindig egyéb növényi étellel társítva (pl. sütőtökkrémleves pár szem
pirított tökmaggal, egy nagy tál zöldsaláta magvakkal megszórva, vagy pöcsmácsik gluténmentes nudliból) - Lehetőleg hagyd el az alkoholt – alkalmanként fogyasztható egy-egy pohár száraz bor, vagy emésztést serkentő gyógylikőr. A sör minden formájában kerülendő, még az alkoholmentes verziók is.
És mi van a húsokkal és a hallal? Ugye azt lehet!
Rossz hírem van! A tisztító kúrák alatti étkezés alapja a teljes húsmentesség!
Ugyanis a szervezetben felhalmozódott és különböző helyeken lerakódott emésztési toxinok kialakulásáért elsősorban az emésztetlen állati fehérjék (tej, tojás, húsok, halak) a felelősek. Ha a tisztító kúrák alatt fogyasztanánk húsféleségeket és halat, akkor az pont olyan lenne, mintha sáros cipőben takarítanánk.
Sajnos a Quantum MR állapotfelmérések alkalmával alig találkoztam olyan emberrel, akinek egyáltalán ne lett volna semmilyen fehérje bontási vagy emésztési problémája. Márpedig az emésztetlen állati fehérje a gyomorból kikerülve a patkóbélben (nyombélben) már nem tud tovább emésztődni. Mivel emésztetlenül nem tud felszívódni, ezért a lúgos vékonybélben rothadásnak indul. A rothadási folyamatok pedig minden esetben savképződéssel, gázképződéssel és toxinképződéssel járnak. Ezek okozzák aztán a puffadást, emésztési diszkomfort érzetet, saverózió miatti felszívódási zavarokat, toxikus lerakódások miatti emésztőrendszeri gyulladásokat – gyakorlatilag az összes emésztőrendszert érintő betegség kialakulásáért felelősek.
Ötletek napi 5 étkezéshez
A táplálékaink gerincét a főzelékek, krémlevesek, sütőben sült rakott ételek,
sütőpapiron vagy air fryerben sült zöldségek, rizstésztás egytálételek, zöldséges rizottók, zöldségpörköltek és raguk alkossák. Kiválóan lehet inspirálódni a thai, japán, indiai és az olasz konyha vegán választékaiból.
Hüvelyesekből készíthetünk kiváló fasírtokat, feltéteket (pl. falafel golyó, lencsefasírt, babfasírt).
Előfordulhat, hogy eleinte a sok zöldségtől és a hüvelyesektől puffadsz, de idővel, amikor a vékonybél rostbontása helyreáll, és a máj-epeműködés is rendeződik, megszűnik a puffadás.
A kenyeret nem kell erőltetni, még akkor sem, ha gluténmentes. Ha mégsem tudsz lemondani róla, akkor inkább készítsd el házilag, mert a bolti mentes kenyerek tele vannak káros adalékokkal. Kenyér helyett néha lehet enni zöldségkrékert vagy főttburgonya karikát, hajdina lapocskákat.
Reggelire
pástétomok, kenőkék krékerrel vagy mentes kenyérrel, pirítóssal, hajdina ropogóssal
kásák (zab, köles vagy quinoa)
müzliszeletek
tápióka-, chia- vagy rizspudingok
Tízóraira
gyümölcsök, aszalványok
gyümölcs és zöldség smoothie-k
növényi tejjel készült turmixok
zöldsaláták, gyümölcssaláták
zöldségkrékerek mártogatós szószokkal
tápióka-, chia- vagy rizspudingok
főttkukorica
Ebédre
zöldséges egytálételek (rakottasok, pörköltek, rizottók, lecsófélék)
sütőben vagy air fryerben sült zöldségek
tartalmas levesek, krémlevesek
tészták pestoval, zöldséges raguval, szószokkal
zöldségfasírtok, falafelek, feltétek
tofu
Uzsonnára
zöldség smoothie-k
gyümölcsök
nyers sárgarépa, karalábé vagy zellerszár ropogós
aszalványból, magvakból és zabból készült energiaszeletek
zöldsaláták, főtt saláták
zöldségkrékerek mártogatós szószokkal
tápióka-, chia- vagy rizspudingok
Vacsorára
héjában sült burgonya szószokkal
sütőben vagy air fryerben sült zöldségek
könnyű levesek, krémlevesek
tészták pestoval, zöldséges raguval, szószokkal
saláták, tésztasaláták, rizs- vagy kölessaláták
Köszönöm ezeket a számomra fontos információkat.
Kérdésem,hogy a kiskertemben termett bio paradicsomot érdemes e fogyasztani, ha igen akkor nyers vagy főtt formában?
Én nem szoktam a paradicsomot fagyasztani, hanem inkább elteszem befőzőautomatával egészben, vagy felkozkázva saját levében. Juci barátnőm szokta fagyasztani, de csak ízesítésre használja, mert nagyon illúzió romboló, ha kiolvad.