Hozzávalók
-
1 csecsemőfej nagyságú Káposzta
-
1 nagyobb Sárgarépa
-
1 kisebb Kígyóuborka
-
1 kisebb Lilahagyma
-
1 teáskanál Himalaya só
Leírás
A makrobiotikus konyhára nem annyira jellemzőek a nyers ételek, de a préselt savanyúság kis mennyiségben szinte minden étkezésnél az asztalra kerül. Leginkább azért, mert segíti az emésztést, és fokozza az étvágyat. Hasonló szerepet tölt be, mint az indiai konyhában a különböző csatnik – mindenhez jár.
A préselt savanyú készítéséhez nincs konkrét recept a hozzávalók tekintetében, hisz bármilyen idényzöldségből készíthető. Sok esetben azokból a zöldségekből készül a saláta, amelyek a főételből kimaradtak, a lényeg csak az, hogy mindig friss, ropogós zöldségeket használj, és lehetőleg ne többet, mint 3-4 félét.
Én valamilyen káposzta-félét mindig teszek hozzá, és ezt variálom aszerint, hogy milyen ízhatást szeretnék elérni. Ha édesebbet, akkor édes almát és répát használok, ha sósabbat, akkor zellert vagy zellerszárat, ha savanykásat, akkor uborkát vagy savanyú almát, ha kesernyésebbet, akkor retket, édesköményt. És természetesen a hagyma sem maradhat ki belőle.
Egyébként az ősi magyar és az erdélyi konyha is rendszeresen használta a préselt zöldségeket, hisz a híres csalamádénk eredetije is így készült. Sajnos manapság már az ecetes-cukros verziók vették át a szerepét, pedig az egészségünk szempontjából érdemes lenne visszanyúlni a gyökerekhez. Egyes források szerint az ősi magyar konyha alkalmazta először ezt a technikát.
Tippek a legfinomabb változatokra:
- Édes fejeskáposzta – uborka – sárgarépa
- Édes fejeskáposzta – sárgarépa – salotta hagyma
- Édes fejeskáposzta – jégcsapretek – uborkahéj
- Zellergumó – alma – sárgarépa
- Kínai kel – sárgarépa – uborka
- Kínai kel – alma- lilahagyma
- Kínai kel – sárgarépa – alma
- Kínai kel – sörretek – alma
Szeretném, ha hozzászólásban megírnád, hogy Neked melyik változat ízlik a legjobban.
Antal Vali
Lépések
1
Kész
|
Minden hozzávalót szálasra gyalulunk, lesózzuk, és kézzel alaposan összegyúrkodjuk. |
2
Kész
|
Jól nyomkodjuk le, tegyünk a tetejére egy lapostányért, és arra pedig nehezéket. Akkor jó, ha a saláta egész felülete préselődik. |
3
Kész
|
3 Hozzászólás Hozzászólások Elrejtése
Szoktam én is hasonló salátákat készíteni. Sokkal könnyebben megemésztjük, mint a nyers vagy ecetes változatot. Az én kedvencem a cékla kevés lilahagymával. Két napos erjesztés után olyan jól feldolgozza az emésztő rendszer, hogy nem festi meg nem a vizeletet és a székletet is alig. Persze finom is. Nem reszelem, vékony hasábokra vágom.
A valódi magyar konyha soha nem használt savanyúság készítéséhez ecetet. Minden zöldséget természetes erjesztéssel savanyítottunk. Sajnálom, hogy az ősi erjesztett ételeinkből szinte csak a savanyúkáposzta és a kovászosuborka maradt fenn. Jó lenne, ha minél többen újra használnák ezt a technikát, hisz a végeredmény egy olyan probiotikus étel lesz, ami bármilyen gyógyszertári probiotikummal felveszi a versenyt.
Kedves Vali!
Szeretném megkérdezni, hogy ha 2 napig állni hagyjuk, akkor hűtőben kell tárolni? Illetve arra is kíváncsi lennék, hogy így kevésbé puffaszt a káposzta, mert hiába 1 éves már a lányom, ha nyers káposztát eszem, akkor kínlódik a pukik miatt.
Köszönöm!