Hozzávalók
-
1 kg vegyes LeveszöldségAminek éppen szezonja van, vagy ami van otthon: sárgarépa, petrezselyemgyökér, paszternák, zellergumó, karalábé, zöldpaprika, cukkíni, zöldborsó, zöldbab,póréhagyma, stb.
-
6 gerezd Fokhagyma
-
2 fej Vöröshagyma
-
2 paradicsom ParadicsomVagy 1 evőkanál paradicsompüré
-
1 diónyi nyers Gyömbér
-
1 hüvelyknyi nyers KurkumaVagy 1 csapott teáskanál kurkuma por
-
1 kisebb friss CsilipaprikaVagy 1 mokkáskanál csilipehely
-
2 ágacska friss Kakukkfűvagy 1 mokkáskanál morzsolt
-
1 kisebb ágacska friss Rozmaringvagy 1 mokkáskanál szárított
-
5 levél friss Bazsalikomvagy 1 teáskanál szárított
-
1 mokkáskanál Tarkabors
-
1 szárvég friss Ázsiai citromfűVagy 1 evőkanál szárított, de akár el is hagyhatod.
-
Ízlés szerint Himalaya só
-
2 liter Tisztított vízHa szereted a sűrű levest, akkor elég 1,5 liter is.
-
Tálaláshoz a leves tetejére valamelyik:
-
Friss Zellerlevél
-
Friss Petrezselyem
-
Friss Snidling hagyma
-
Friss Koriander levél
Leírás
Én sokáig nem voltam egy leveses fajta, majd a kor előrehaladtával egyre inkább igényem volt rá, hogy legyen valami leves az asztalon. Nos, szerintem már én is beléptem abba korba – ha egyáltalán ez korfüggő – hogy egyre gyakrabban kívánom meg a levest. De ha megkívánom, akkor szeretem a különlegességeket. Ez a leves is egy ilyen kategória. Én találtam ki, pikáns, és kiváló gyógyhatása van, főleg a náthás időszakokban. Hisz összetevőinek köszönhetően kiváló náthaűző, immunerősítő, méregtelenítő, emésztést segítő hatással bír.
Emlékszem drága édesapámra, akinek semmilyen étkezés nem volt teljes, ha nem volt leves. De ha volt valami tartalmas leves, akkor nem is biztos, hogy érdekelte a második. Amikor elkezdtem főzni, rájöttem, hogy apukámat bármilyen levessel le lehet venni a lábáról. A lényeg az volt, hogy legyen magyaros. Mert apukám szerint a leves színe piros 🙂 Nos, a most következő leves színe nem annyira piros, ennek ellenére apukám nagyon szerette, mert az íze viszont megállja a helyét a magyar konyhában is. Élete utolsó napjaiban is gyakran kérte ezt a levest. Az Ő emlékére teszem közzé ezt a receptet.
Megpróbálom pontosan rekonstruálni a receptet, remélem nem hagytam ki semmit… Az a helyzet, hogy eléggé „alkotó” módon főzök, párom szerint teljes delíriumban, még szólni sem lehet hozzám. Viszont soha nem tudom, hogy valójában hogy is készült el az étel. Komoly erőfeszítésembe kerül visszaidézni egy-egy kiválóra sikeredett receptet. Nos ezzel is így vagyok, még soha nem próbáltam leírni, csak nekiállok és csinálom…
Antal Vali
Hasznos tippek:
- Beteg embereknek leszűrhetjük ivás céljára a levét.
- Perverzek tálalás után még megturbózhatják a maguk adagját egy kis csípőspaprikával! Az a jó, ha taknyod-nyálad egybefolyik tőle!
- Krémleves is készíthető belőle.
- Ha szereted az ízorgiát, akkor az összesféle zöldből tehetsz a tetejére.
- Náthás időszakban lehet bele tenni több gyömbért, kurkumát és csilit, sőt a kész levest friss citromlével ízesíthetjük.
- Tartalmas egytálételt varázsolhatsz belőle, ha levesbetétnek belefőzöl egy kis barnarizst, kölest vagy bulgurt.
Lépések
1
Kész
|
Az apróra vágott vöröshagymát megdinsztelem egy nagyon kevéske zsiradékban (kókusz, mangalica, vaj, olíva... kinek mi passzol az anyagcsere típusához) egy pici tisztított víz hozzáadásával. |
2
Kész
|
Majd rázúdítom a felaprózott többi zöldséget, enyhén lepirítom, majd felöntöm kb. másfél-két liter tisztított vízzel. |
3
Kész
1 őra
|
Belekarikázom a gyömbért és a kurkumát is, hozzáadok egy teáskanálnyi egész tarkaborsot, és egy friss csilipaprikát is. Beledobok 3 gerezd kicsit megroppantott fokhagymát (a másik három a végén kell!), sózom, fűszerezem, majd hagyom nagyon lassú lángon jó 1 órát főni. ( Az elfőtt vizet lehet pótolgatni!) |
4
Kész
|
Mielőtt kész, előtte 5 perccel fokhagymanyomóval belenyomom a maradék 3 gerezd fokhagymát, és hagyom, hogy összerottyanjon. |
5
Kész
|
Van úgy, hogy ebben a formában tálalom, van úgy, hogy leturmixolom. Mikor mihez van kedvem: Daraboshoz, vagy krémleveshez. |