Hozzávalók
-
1 nagyobb Kínai kel
-
2 narancs nagyságú vagy 3 mandarin nagyságú VajretekSörretekből és jégcsapretekből is finom!
-
1 nagyobb szál Sárgarépa
-
1 csokor száras ÚjhagymaA zöld szára is kell! ' vastagabb póréhagymával helyettesítheted, ge akkár mindkettőből tehetsz bele, ha szereted.
-
1 zölddiónyi Gyömbér
-
1 egész fej Fokhagyma
-
3 friss CsilipaprikaVagy macskapöcse paprika
-
1 evőkanál CsilipehelyHa szereted a lángolóan csípős ízeket, akkor mehet több is! Koreában 5 evőkanál a minimum adag, de ez fehér ember számára ehetetlen szerintem.
-
2 evőkanál erjesztett HalszószVegánok - és aki nem szereti - tehetnek bele tamari szójaszószt helyette
-
3 evőkanál KókuszvirágcukorRapadurát vagy mézet is tehetünk bele
-
2 evőkanál EmócióElhagyható, de Emócióval szebben erjed, és sokkal jobb lesz a beltartalmi értéke.
-
2 púpozott evőkanál Barnarizsliszt
-
3 dl Tisztított víz
-
Sok Himalaya sójó sok só kell hozzá, nem szabad aprózni!
Leírás
A kimchi azóta izgatja a fantáziám, amióta egy szakmai konferencián hallottam Jason Hawrelak professzor előadását a szimbiotikumokról és prebiotikumokról, valamint a szimbiotikus élelmiszerekről. Kiderült, hogy a világ 2 legkiválóbb szimbiotikus étele a savanyúkáposzta és a kimchi. Nos, akkor még azt sem tudtam, hogy a kimchit eszik vagy isszák, de azt tudtam, hogy meg kell tanulnom a készítését. Aztán azóta jártam Ázsiában is – bár Koreában nem – és megtanultam az ázsiai konyha csínját-bínját. Többek közt az erjesztést is.
A Kimchi nem egy olyan étel, amelyet egy bizonyos recept alapján készítenek Korea-szerte, hanem egyfajta szabadon választott receptúra szerint készülő, erjesztett zöldség-mix. Ahány ház, annyi titkos recept. Csak pár összetevő van, ami minden esetben kötelező. Ez a kínai kel, a sörretek és a csili. Valamint az, hogy rizskovásszal savanyítják. Több száz fajtája létezik és más ételek alapját is képezheti, például készítenek belőle levest (김칫국, kimcshitkuk) és sült rizses egytálételt (김치볶음밥, kimcshi pokkumbap) is.
A kimcshit a világ egyik legegészségesebb ételének tartják a bélflóra kutatók. A kimchiben kimutatták a tejsavbaktériumok egy olyan különleges fajtáját, amelyet Lactobacillus kimchii névre kereszteltek, ami kiváló immunerősítő, és emésztést javító.
Egy átlagos koreai család állítólag 50 kg kimchit fogyaszt el egy télen. A kimchit hagyományosan késő ősszel teszik el télire nagy mennyiségben, ezt az időszakot kimdzsangnak nevezik.
Én az egyik legnépszerűbb receptet hoztam el nektek, amit téli időszakokban magas vitamin-, rost- és laktobacillus tartalma miatt rendszeresen fogyasztok. Párom annyira rákattant, hogy kikéri magának, ha épp nincs otthon. Önállóan, köretként és savanyúságként is fogyasztható. Én sem tudom megunni, ezen a télen már az ötödik nagy adagot készítettem.
Antal Vali
Lépések
1
Kész
|
A kínai kelt hosszában négyrét vágjuk, átmossuk - ha kell -, és keresztben 2-3 centis csíkokra vágjuk. A közepét hagyhatjuk egyben is. |
2
Kész
|
Ha kész, akkor beletesszük egy nagy tálba, és jó alaposan lesózzuk, összekeverjük. Erőből lenyomkodjuk, majd annyi tisztított vizet öntünk rá, amennyi éppen ellepi. Tegyünk rá nehezéket - ami lehet egy nehezebb tányér -, és lefedjük. Félretesszük érni. Minimum 2 órát kell így állnia, de akár egész éjszakára is így hagyhatjuk. Én 4-5 órát szoktam érlelni a sóban. |
3
Kész
|
A sárgarépát leheletvékony karikákra vagy zsülienre vágjuk, a retket kisebb hasábokra, a hagymát szárával együtt karikákra szeljük. A gyömbért és a fokhagymát lereszeljük, a friss csilit apróra karikázzuk. |
4
Kész
|
A 3 dl tisztított vizet feltesszük a tűzre, és állandó keverés mellett hozzáadjuk a barnarizslisztet. Nem kell felforralni, csak addig melegíteni, amíg sűrű pudingszerű masszát nem kapunk. Ha kész, akkor langyosra hűtjük. |
5
Kész
|
Majd belekeverjük a csilipelyhet, a gyömbért, a fokhagymát, a halszószt vagy a szójaszószt, a kókuszvirágcukrot, rapadurát vagy a mézet és az Emóciót. Jól összekeverjük. |
6
Kész
|
Ha már homogén az elegy, akkor belekeverjük a felaprózott retket, a sárgarépát és a hagymát is. |
7
Kész
|
Ha letelt a káposzta sóban érlelésének az ideje, akkor a káposztáról leöntjük a levet, átöblítjük egy nagyobb szita segítségével, és visszatesszük a nagy tálba. |
8
Kész
|
Majd kíméletlenül beletuszkoljuk egy megfelelő méretű befőttes üvegbe vagy mázas cserépbe (Koreában vannak kimondott kimchis cserepek. Nekem is van, bár nem koreai, hanem magyar savanyító cserép). Tömködjük minél szorosabbra! |
9
Kész
|
Ha már tele az üveg, akkor a tálat öblítsük ki egy deci vízzel, és ezzel a szószos vízzel öntsük fel az üveget, amíg épp el nem lepi. |
10
Kész
|
Elvileg már a harmadik naptól fogyasztható - ha szobahőmérsékleten tartjuk -, de az ötödik napon a legfinomabb. Bátran kóstolgassuk menet közben, és ha már úgy tűnik, hogy kész, akkor tegyük hűtőbe vagy hideg helyre, mert a hidegen nem érik tovább. |
12 Hozzászólás Hozzászólások Elrejtése
No ennek õrūlõk nagyon kõszõnôm!
Van ennek egy olyan modja is, amikor a felapritott zoldsegeket kovaszos ubirkas uvegbe tesszuk, es annyi sos vizzel ontjuk fel,hogy az uveg szajatol visszafele az aljaig kb 10 cm levegos hely maradjon.
Termeszetesen lesulyozzuk itt is a kimchi zoldseget.
A do aranya a zoldseghez kepest 30 %.
Megerlelodik par het alatt,utana pedig elall a spajzban.
Egyszeru, nagyon finom es egeszseges!
Igen, ez is nagyon finom, de a sós érlelés tejsavas erjeszést eredményez, míg ez a koreai kimchi esetében kovászos. Mindkettő nagyon finom, mi mindegyiket szeretjük.
Öt éve kóstoltam először, és azóta függő lettem. Nálunk nincs tél kimcsi nélkül.
Emocio helyett mit lehet bele tenni?- Koreában biztosan nincsen. Ha nem helyettesíthető, akkor megveszem, bár én most a bélflórára fermentált zöldséget készítek és fogyasztunk. Köszönöm a választ.
Az Emóció kihagyható, én csak „gyorsítónak” szoktam beletenni, mivel a mi éghajlatunkon nehezen, vagy nem minden esetbe indul be a kimchi erjedése, és olyankor megromlik. De ha jó lett a rizskovászod, és meleg helyen tartod az erjesztő edényt, akkor Emóció nélkül is tökéletesen működik.
Én az eredeti kimcsit készítettem amibe halszósz is kell, egy kis savanyúkáposzta levet tettem bele, finom de nagyon büdös lett, ki kellett dobni, mert sehol nem bírtuk elviselni a szagát. Ez a recept is ilyen büdös?
Nem, ez egyáltalán nem büdös. A savanyúkáposzta volt a ludas, ugyanis a kimchit rizskovásszal erjesztjük, míg a savanyúkáposzta tejsavas erjedésű. A kettő együtt nem megy, és a kovásztól a savanyúkáposzta megbüdösödik.
Egyébként én is szoktam bele halszószt tenni.
Erjesztett halszósz hozzávaló honnét szerezhető be?
Kihagyható belőle, de ha ragaszkodsz hozzá, akkor a legtöbb olyan boltban kapható, ahol van ázsiai polc. Én már láttam a nagy multikban is, de ázsiai élelmiszerboltokban biztos, hogy kapsz. Én az Ázsia centerben szoktam venni.
Aki laktoz és tejfehérje problémás az is fogyaszthatja a kimchit? A hasznos bacik összetétele miatt kérdezem.
Nincsen benne sem semmilyen tejszármazék! Sem laktóz, sem kazein. Egyébként az ételintoleranciák hátterében minden esetben fehérje emésztési problémák állnak. A Youtube csatornámon van fent erről egy videó, érdemes lenne megnézned!