Hozzávalók
-
1/4 rész
-
KrumplihéjAlaposan elsikált csíramentes
-
1/4 rész
-
SárgarépaNem kell hámozni, csak jól elsikálni
-
CéklaNem kell hámozni, csak jól elsikálni és eldarabolni
-
1/4 rész
-
VöröshagymaEgészben
-
Póréhagyma
-
FokhagymaEgészben
-
1/4 rész
-
Zellergumóhámozva, darabolva
-
FehérrépaNem kell hámozni, csak jól elsikálni
-
Szárzeller
-
Zellerlevél
-
Petrezselyem
-
Céklalevél
-
Karalábélevél
-
Kelkáposzta
-
Káposzta
-
Karalábé
-
Desztillált víz
-
Vagy
-
Tisztított víz
-
Ízesítési opciók:
-
2 Babérlevél
-
Ízlés szerint Csilipaprika
-
1 teáskanál BorsEgészben
Leírás
A káliumleves elengedhetetlen eleme a tisztító kúráknak, léböjtöknek és béltisztításoknak. Az ételmegvonásokkal járó böjtök során ugyanis „kilúgozódhat” a szervezet, felborulhat nátrium-kálium egyensúly, ami kellemetlen tüneteket okozhat. A szervezet kálium-koncentrációjától jelentős mértékben függ energiaszintünk és munkabíró képességünk. Csökkenésekor – például nehéz fizikai vagy szellemi aktivitás, stressz, kiegyensúlyozatlan táplálkozás vagy böjt esetén – általános gyengeség, fáradékonyság, kézremegés, vagy akár enyhe szívritmuszavar is jelentkezhet.
A káliumot a leghatékonyabban Pentokannal dúsított vízzel, vagy káliumlevessel pótolhatjuk.
A káliumleves elkészítése nagyon egyszerű és olcsó, különösebb főzéstudományt nem igényel. Csak egy jó nagy fazék kell hozzá, és idő, mert hosszú főzési időt igényel. A cél nem a hozzávalók vitamintartalmának a megőrzése, hanem a káliumsók és egyéb hasznos nyomelemek kinyerése a zöldségekből.
Adagolása:
- napi 3 x 250-300 ml lé melegen elszürcsölgetve
Hasznos tippek:
- Lehetőleg használj bio vagy vegyszermentesen termelt hozzávalókat, ugyanis semmi szükség arra, hogy a méregtelenítés során újabb mérgekkel terheljük a szervezetet.
- A krumplihéj fontos, hogy csíramentes legyen!
- Több napra előre is elkészítheted az adagodat, de legfeljebb 4 napra.
- Mivel csak a levét használjuk, ezért a darabosa mehet a komposztba, a haszonállatoknak, vagy tegyük el későbbre krémleves alapanyagnak.
- A káliumleves zöldségalaplének is kiváló, használhatjuk víz helyett krémlevesekhez, főzelékekhez, rizottókhoz, de akár tésztát is főzhetünk benne.
Antal Vali
Lépések
1
Kész
|
Az összes hozzávalót alaposan mossuk meg, mert hámozatlanul, vagy csak a héjukat fogjuk használni, mivel a héjukban több a kálium. Az lenne az optimális, ha az összes gyökérzöldségnek a héját használnánk, csak ez nem lenne gazdaságos, ha csak nem sok héj halmozódik fel azáltal, hogy levet préselünk, vagy olyan ételeket főzünk, amihez nem kell a héja. Amit kell azt aprítsuk fel: cékla, karalábé, zellergumó. |
2
Kész
|
Mindezekkel töltsünk fel egy jó nagy fazekat, és öntsünk rá annyi desztillált vagy tisztított vizet, hogy ellepje. |
3
Kész
|
Nagyon lassú lángon, 90°C-on gyöngyöztessük 4 órán keresztül. Sót TILOS adni hozzá! |
4
Kész
|
A főzési idő letelte után szűrjük le, és csak a levét fogyasszuk. |
5
Kész
|
|
4 Hozzászólás Hozzászólások Elrejtése
Köszönöm ,én élni fogok a lehetőséggel , nagyon köszönnöm a recepteket.
most már tudom miért szeretem én a leveseket úgy elkészíteni , hogy minél több zöldségféle legyen benne . Azt éreztem mintha gyógyító hatás lenne benne .
Szeretettel Ilonka .
Szinte kivétel nélkül minden növényi ételnek van valami gyógyhatása is. A léböjttáboromban csak napi egyszer szoktunk káliumlevest adni, ebédre. Úgy várják a böjtölők, mint a messiást, annyira szeretik. Főleg azt szeretik benne, hogy rendesen tányérban szolgáljuk fel, mint egy húslevest. Megvan az illúzió, hogy esznek is valamit… 🙂
Szia Vali!
Mi az pontosan esetleg kifejtened, és hol tudnék Pentokannal dúsított vízet vásárolni?
Sajnos a neten sem találtam erről semmit.
Előre is köszönettel, Orsi
Itt lehet Pentokánt kapni. 1 pohár vízben kell feloldani: https://hu.coral.club/shop/pentokan-k.html?language=hu&REF_CODE=268313116847&utm_source=copy-link&utm_medium=prod-recom