Hozzávalók
-
Zsíros fázis:
-
100 ml hidegen sajtolt, finomítatlan Növényi olajvagy akár több olaj keveréke - én a következőket ajánlom: olívaolaj, kókuszolaj, pálmaolaj, avokádóolaj, lenolaj, repceolaj, napraforgóolaj. A három utóbbi nehezebben szívódik fel, csillogni fog utána a bőrünk, viszont ezáltal több sugarat tükröz vissza, azaz nagyobb fényvédelmet nyújt, ráadásul növelik a készítmény viszkozitását.
-
3 evőkanál Dióolajaki szereti a jó bronzos színt, tehet belőle még többet, de akkor annyival kevesebb bázisolajat használjon!
-
3 evőkanál KörömvirágolajSárgarépaolajat is használhatsz helyette.
-
50 ml Kakaóvaj
-
10 csepp Levendula illóolaj
-
3 csepp Borsmenta illóolaj
-
3 csepp Vanília esszenciaa kész olajkeverékbe beáztathatsz egy vanilia rudat is
-
Vizes fázis:
-
100 ml Mészvízmeszes víz vagy mésztej (gyógyszertárban kapható, általában mészvíz néven ismert, így kell kérni
-
Szilárd fázis
-
1 csapott evőkanál Titán-dioxid por(szintén gyógyszertár a lelőhely) - amely a fizikai fényvédelmet nyújtja. Hófehér, érzékeny bőrűek 2 csapott evőkanállal, kevésbé érzékeny bőrűek 1 csapott evőkanállal tegyenek bele. Akinek már van alapszíne, vagy nem leégős típus, lecsökkentheti 1 kiskanálra az adagot, de akár el is hagyhatja.
-
1 csapott evőkanál Cink-oxid porelhagyható - gyulladásgátló, nyugtató, allergia ellenes, enyhe fizikai fényvédő. Csak nagyon érzékeny bőrűeknek kötelező beletenni. Erőteljes szárító hatása miatt nem javasolt belőle 1 csapott evőkanálnál több.
Leírás
Annyian nyúztak már az olvasók közül, hogy minél előbb tegyek fel napozószer recepteket, hisz idén nagyon hamar beköszöntött a nyár. A drogériákban pedig nem nagyon lehet káros anyag mentes napozószert kapni – vagy az a kevés, ami elfogadható összetételű, az viszont méregdrága -, ezért úgy döntöttem, megosztok veled egy házilag is elkészíthető napozószer receptet, amelyet tini koromban kevertünk magunknak, amikor még nem voltak ilyen „divatos” és „menő” naptejek, sőt faktorok sem. Bekentük a bőrünket, és ha elkezdett pirosodni, akkor behúzódtunk az árnyékba. A pirosodás pedig másnapra szépen bebarnult.
A napozószert érzésre készítsd, mint a bármixer a jó koktélt. Azért pont a koktélt emlegetem, mert ez a készítmény is pont úgy fog kinézni, ugyanis az alkotók szépen külön fognak válni, és rétegeket képeznek majd. Ezért is rázókeverék a neve, ugyanis minden használat előtt alaposan össze kell mixelni.
Fényvédő hatása kb. 20-25 faktornak megfelelő.
Fontos tudnivalók:
Utólag szeretnék még valamit hozzáfűzni a recepthez, amit azért tartok fontosnak, mert többen beleestek abba a hibába, hogy mindenféle illóolajokkal elkezdték gátlástalanul illatosítani a terméket. Pedig napozó termékbe illólaj csak terápiás céllal kerülhet bele, és csak meghatározott illóolajak, mivel az illóolajok nagy része fotoallergén, fényérzékenyítő, azaz UV sugárzás hatására vagy allergiát vagy égést vagy maradandó májfoltokat okozhat. A citrusfélékre és a fűszerolajokra ez kimondottan jellemző.
A legfényérzékenyítőbb illóolajok, amelyeket tilos akkor alkalmazni, ha napra megyünk:
- bergamott
- citrom
- narancs
- zöldcitrom
- grapefruit
- citromkóró
- kömény
- angyalgyökér
A garantáltan ártalmatlan illóolajok napozás esetén:
- levendula (nyugtató, gyulladásgátló, allergia ellenes)
- rózsafa
- rózsa
- jázmin
- hársfavirág
- menta – borsmenta, fodormenta, macskamenta, vizimenta – bármelyik jó (nyugtató, hűsítő)
- szantál
Barnító, fényvédő hatású olajak:
- henna
- kurkuma
- körömvirág
- sárgarépamag
- paradicsommag
- kókusz
- makadámdió
- dió
- sárgabarackmag
Napozás utáni nyugtatásra, hűsítésre való illóolajok:
- cickafark
- levendula
- kékciprus
- mandarin
- kamilla
- melissa (mézfű – VIGYÁZAT! Nálunk citromfűnek hívják a növényt, de az aromaterápia az ázsiai citromfüvet hívja citromfűnek)
- teafa
- menta (mindegyik fajtája)
A napozószerbe az illóolajokból sokkal kevesebbet tegyünk, mint ha egyéb kencét vagy kozmetikumot készítenénk. Ügyeljünk arra, hogy nagyon alaposan oszlassuk el a bázisolajban vagy a báziskrémben, nehogy töményebben maradjon bárhol is a készítményben, ugyanis töményen minden illóolaj fényérzékenyítő lehet, kivéve a fent felsorolt ártalmatlanok.
Antal Vali
Lépések
1
Kész
|
Zsíros fázis kikeverése1. Enyhén meleg vízfürdőn olvaszd fel a kakaóvajat. |
2
Kész
|
Rázókeverék elkészítéseKeress egy jól záródó - lehetőleg sötét - üveget, és egy tölcséren keresztül szórd bele a porokat, majd öntsd rá a mészvizet, és legvégül az olajat. Akkor fog csak tökéletesen elegyedni, ha az összetevők azonos hőmérsékletűek! |
3
Kész
|
Használat előtt alaposan felrázandó! |
5 Hozzászólás Hozzászólások Elrejtése
Kedves Vali! Ha ebbe a lötyibe ( vagy a másik naptejbe) keverek egy kanál natúr hennaport akkor vajon mi fog történni? Megégek vagy esetleg kellemes aranybarna színem lesz? Esetleg sárgarépa leszek?? :-))
1 éves babának hogyan csináljak napvédő krémet?
Válaszodat köszönöm!
Üdv Ani
Hennaport ne keverj bele, mert semmi nem fog történni, teljesen felesleges. Csak koszos hatású lesz tőle a bőröd.
Ezt a rázókeveréket babákra is lehet kenni, hisz teljesen tiszta. Babák esetében picivel több titán-dioxidot tehetsz bele, ha még magasabb faktort szeretnél, bár szerintem felesleges, hisz a babát úgysem sütteted délben a nappal! Délutánra pedig elég ez is. Már sok babás anyuka használta, és meg voltak vele elégedve.
Köszönöm szépen! 🙂
Kedves Vali,
A titán dioxidból a nano biztonságos?
Köszönöm!
Üdv:
Csilla
Minél kisebb a nano méret, annál kevésbé biztonságos.