Hozzávalók
-
1 alma nagyságú Édeskömény
-
1 Alma
-
1 alma nagyságú főzni való Burgonya
-
1 kisebb fehér héjú FőzőhagymaPóréhagyma is használható
-
1 gerezd Fokhagyma
-
1 mokkáskanál őrölt Bors
-
1 liter ZöldségalapléBio leveskockával vagy bio ételízesítővel helyettesíthető
-
2 dl RizstejszínHa nem vagy vegán klasszikus tejszínt is használhatsz
-
Ízlés szerint Himalaya só
-
2 evőkanál Kókuszolaj
Leírás
Az édeskömény az az értékes zöldségünk, ami általában nem kerül bele a kosarunkba, és hiába figyel már ott a legtöbb zöldséges stand polcán, nem vesszük meg. Mert sokan nem tudják, mit is lehet vele kezdeni. Persze én örülök, ha nem kapkodják el, mert általában emiatt tetemes árengedménnyel jutok hozzá. Mivel nekem az egyik kedvenc alapanyagom, elhatároztam, hogy megismertetem a kétkedőkkel is. Mivel az édeskömény – vagy más nevén ánizskapor – nálam kötelező eleme a zöldségalaplevemnek ezért ma egy isteni finom levest szeretnék megszerettetni a nagyérdeművel.
Az ánizskapor nevet nem véletlenül kapta, hisz az ánizsmaghoz hasonló erős aromája van, ami nyersen fogyasztva intenzív, főzve sokkal lágyabb ízű, nem tolakodó. Gazdag ásványi anyagokban, de C-vitamin és karotin tartalma sem elhanyagolható. Gyógynövényként leginkább a magja miatt lett ismert, ez ugyanis az egyik legjobb természetes erjedés- és puffadásgátló, emésztést segítő szer. Görcsoldó hatású, elősegíti a bélgázok távozását, hasfájós babák teájának is része lehet, mivel szélhajtó és a csecsemőkori bélgörcsöket is jótékonyan enyhíti.
Gumójának felhasználási területe sokoldalú, előétel, leves, főzelék, zöldségköret, mártás, pikáns ízű hideg és meleg saláta is készíthető belőle. Olaszországban párolva, olajban kisütve és grillezve is fogyasztják, leginkább a halételek mellé. Bármily furcsa, de a középkori magyar konyha kedvelt alapanyaga volt . A kisebb gumók ízletesebbek, vásárlásakor ügyelj arra, hogy ne legyenek rajta elszíneződések, sárgás foltok, és a levelei – amelyek hasonlítanak a kaporra – ne legyenek fonnyadtak.
Antal Vali
Lépések
1
Kész
|
|
2
Kész
|
A hagymát a kókuszolajon egy pici víz hozzáadásával megdinszteljük, és amikor már üveges, hozzáadjuk az édesköményt, az almát, a burgonyát, a fokhagyma présen átnyomott fokhagymát és sózzuk, borsozzuk. Összepirítjuk a hagymával, majd felöntjük 1 liter alaplével (vagy 1 liter vízzel, és adunk hozzá 2 bio zöldségleves kockát). |
3
Kész
|
Ha már minden összetevő puhára főtt (nagyjából 25-30 perc), botturmixoljuk, és rizstejszínnel dúsítjuk. Még egy utolsót rottyantunk rajta, és kész is! |
4
Kész
|
Aprított édeskömény levéllel díszítve tálaljuk, adhatunk mellé fokhagymás pirítóst vagy rizscsipszet. |