A brokkolimagolaj hatásai és felhasználása
Növényi olajok a szépség szolgálatában 1. rész
A növényi olajok sajátos életerőt és gyógyhatást hordoznak, hisz nagy részük a magból származik. Abból a magból, ami a növény egész erejét képes tárolni és örökíteni. Én mindig is nagy kedvelője és hű felhasználója voltam a növényi olajoknak, hisz a bőrápolásban betöltött szerepük felülmúl minden egyéb kozmetikumot. Ugyanis a növényi olajok, ha kell tisztítanak, ha kell méregtelenítenek, ha kell hidratálnak, zsíroznak vagy szárítanak, ha kell táplálnak és ránctalanítanak, ha kell pattanást tüntetnek el, vagy sebet gyógyítanak és hámosítanak. De régi sebhelyeket, striákat is képesek eltüntetni, gombaölők, és a foltokat is elmulasztják. Egyszóval univerzálisak. Ennek ellenére nem használjuk őket annyit, amennyit kéne, hanem inkább drága, szintetikus csodaszerekre költünk. Vagy talán nem ismerjük őket eléggé? Pedig az olajak megoldanák minden bőrproblémánkat.
Tartalom:
- Amit a brokkolimagolajról tudni kell
- A brokkolimagolaj tulajdonságai
- Bőrre, hajra és körömre gyakorolt hatásai
- Felhasználási területei
- Felhasználási javaslatok
- Milyen kozmetikumokban érdemes alkalmazni?
- Brokkolimagolajjal készült házi kozmetikumok
- Banános hajbalzsam házilag
- Brokkolimagolajos hajvégápoló házilag
- Fésülés könnyítő hajpakolás brokkolimagolajjal
Ebben az új sorozatban szeretném veled megismertetni kedvenc olajaimat, és olyan praktikákat, hogy hogyan tudsz néhány olaj segítségével olyan kozmetikumokat készíteni, ami hatékonyságban lepipálja a méregdrága bolti csodákat is.
Első választott olajam a brokkolimagolaj. Sokkal kevesebben ismerik, mint ahány embernek szüksége lenne rá! Számtalanszor szembesülök azzal, hogy az életmódváltók panaszkodnak, hogy már minden kozmetikumukat sikerült méregmentesre cserélni, de a szilikonos kifésülő balzsamról nem tudnak lemondani. Ugyanis bionom balzsamban még nem találtak olyat, ami tudná azt, amit a szilikon. Nos, van egy jó hírem: a brokkolimagolaj tartalmaz egy olyan hosszúláncú olajsavat – az erukasavat, másnéven omega 9-et -, amit egyértelműen a szilikon növényi alternatívájaként emleget a tudomány. Nem véletlen, hogy a brokkolimagolaj bio- és naturkozmetikumokba való felhasználása elsősorban a hajápoló balzsamokra, hajfényolajokra és hajpakolásokra korlátozódik. Pedig mennyi minden másra is kiváló ez a kis növényi csoda!
Amit a brokkolimagolajról tudni kell
A brokkoli növény (Brassica oleracea) magjaiból nyert ritka magolaj. Közönséges rokona a repceolaj, amelyet a káposztarepce magjából préselnek nagyrészt ipari felhasználásra, és az összetétele sem olyan izgalmas, mint előkelő rokonának, a brokkolimagolajnak, amelynek különlegessége az egyedülálló zsírsavösszetételében rejlik.
A növényvilágban gyakrabban előforduló telítetlen zsírsavak (olajsav, arachidon-sav, linolsav és alfa-linolénsav) mellet magas erukasav és gadoleinsav tartalom jellemzi. Ez utóbbi mindkettő az omega 9 gyűjtőnév alá sorolt esszenciális zsírsav, amiről kiderült, hogy a bőr hormonegyensúlyának fenntartásában is nagy szerepe van. Ez azért fontos információ, mert a bőrproblémáink zöméért a hormonális egyensúlytalanságok a felelősek, amit adaptogén módon képes szépen lassan helyrebillenteni és karbantartani a brokkolimagolaj.
Nagyon nagy előnye még, hogy nem a zsírozó és nem is a szárító olajok közé tartozik, hanem erukasav tartalmának köszönhetően a hidratáló olajok csoportjába soroljuk. Emiatt minden bőrállapotra és hajállapotra kiváló, mert könnyen felszívódik, táplálja és hidratálja a bőrt, a körmöt, a hajszálakat és a fejbőrt, használatával a bőr és a haj puhává és rugalmassá válik, a körömágy szálkásodása megszűnik, a köröm pedig erős tartású, de rugalmas lesz, és nem törik olyan könnyen. Jó hír, hogy nem komedogén – azaz nem segíti elő a mitesszerek képződését, sőt inkább megakadályozza.
Mivel az erukasavnak szilikonhoz hasonló tulajdonságai vannak, ezért a brokkolimagolaj sminkszereink készítésekor is értékes komponensnek bizonyulhat. Szájfényekben, rúzsokban finom csillogást, selymes fényt ad az ajkaknak, amellett, hogy táplálja és védi is az ajakbőrt a kiszáradás és a cserepesedés ellen. Olajsav, valamint esszenciális (a szervezet által önállóan nem előállítható) linolsav és alfa-linolénsav tartalmának köszönhetően jól és mélyen felszívódva táplál és hidratál, emiatt más olajban oldódó hatóanyagoknak is kiváló vivőanyaga. Nem véletlenül használja nagy előszeretettel bázisolajként az aromaterápia is, főleg haj- és bőrápoló hatású illóolajok vivőanyagaként, pláne, hogy esszenciális zsírsavainak köszönhetően sejtanyagcsere támogató és sejtmegújító, regeneráló hatású is egyben.
Bár a többszörösen telítetlen zsírsavakat tartalmazó olajok általában oxidációra (avasodásra) hajlamosak, a brokkolimagolajat erukasav és gadoleinsav komponensei nagy mértékben stabilizálják. Egyeseknél (főleg akiknél hormonegyensúly megborulás tapasztalható, pl. fogamzásgátló szedése miatt) enyhén fényérzékenyítő tulajdonságú lehet töményen, de stabil olajokkal (jojobaolaj, szkvalén, olívaolaj) és vajakkal (kakaóvaj, sheavaj, kókuszvaj) kombinálva – akár 40%-ig is – azonban bátran használhatjuk mindennapi kozmetikumokban is, a hajra meg aztán pláne!
A brokkolimagolaj tulajdonságai
A brokkolimagolaj egy hidegen sajtolt, finomítatlan, szagtalan vagy nagyon enyhén káposzta szagú, halványzöld vagy halvány zöldessárga, a borostyán színeiben aranyló, közepesen sűrű olaj. Enyhén viszkózus, mégis tökéletesen felszívódó tulajdonságú. Közepesen stabil, jól lezárva, közvetlen hőtől, fénytől és nedvességtől távol tartva 2-3 évig is eláll, megfelelő kezelés és tárolás mellett.
Az egész mag 80-85%-a többszörösen telítetlen zsírsav, amelyből az omega 9 zsírsavai 50%-a erukasav, omega 6 zsírsavai 70-75%-a arachidonsav, és számottevő az omega3 (alfa-linolénsav) tartalom is. Gazdag retinolban vagy ismertebb nevén A-vitaminban (1500-1800 NE/100g), amely biológiai hatásmechanizmusának köszönhetően rendkívül kedvező hatással van a bőrre. Csökkenti a bőr elzsírosodását, ezért különösen előnyös a pattanásos bőrállapotok kezelésében. Kutatások igazolták, hogy visszafordítja az öregedés jeleit, csökkenti a ráncokat, az öregségi pigmentfoltokat, és simábbá teszi a bőr szerkezetét.
Bőrre, hajra és körömre gyakorolt hatásai
- Kisimítja a hajszál felületén lévő sérüléseket és egyenetlenségeket, szilikonhoz hasonlóan befedi a hajszálat, ennek a tulajdonságának köszönhető, hogy fésülés könnyítő.
- A vékonyszálú, töredezett, sérült hajszálak bevonásával és kondicionálásával tartást és fényt ad az igénybevett, száraz hajnak anélkül, hogy zsíros érzetet keltene, vagy elnehezítené azt.
- Természetes hajkondicionáló, javítja a nedves és a száraz fésülhetőséget is egyaránt.
- Táplálja a hajat, szép fényes, rugalmas és könnyen formázható lesz.
- Minden hajra kiváló, de különösen a göndör, sérült, vegyileg festett vagy vegyi kozmetikumokkal kezelt, élettelen és száraz hajra ajánlott.
- Rendszeres használatának köszönhetően fantasztikusan ragyogó fényt ad a hajnak.
- Kiváló felszívódása ellenére hidratáló és védő filmréteget képez a bőrön és hajon, amely azért nem zavaró, mert lélegző tulajdonságú. Ennek a rétegnek köszönhető az a természetes csillogás, amely használata során mutatkozik.
- A bőrnek is selymes kinézetet kölcsönöz, miközben táplálja is azt.
- Ápolja a körmöket, táplálja és hidratálja a száraz, szálkás körömágyat. Megakadályozza a kézhát kicserepesedését.
- Lágyítja a bőr tapintását, enyhíti az érdességet és a kemény kontúrokat.
Felhasználási területei
- Mindennapi bőrápolásra
- Száraz, vízhiányos bőr hidratálására
- A bőr fiatalságának megőrzésére
- Az érett bőr táplálására, kisimítására, feszesítésére
- A kontúrok lágyítására
- Töredezett, fénytelen, rugalmatlan, száraz haj ápolására
- A haj kondicionálására
- Nehezen fésülhető, könnyen rasztásodó, gubancosodó hajra
- A haj egészséges ragyogásának helyreállítására/megőrzésére
- Száraz, barázdált, töredező körmök, repedező körömágyak ápolására
- Száraz hüvelybe síkosítóként
Felhasználási javaslatok
- Közvetlenül bemasszírozható a nedves hajba. Pár csepp olajat dörzsöljünk el két tenyerünk között, és azzal markolásszuk végig jó alaposan a hajvégeket.
- Mártsuk bele ujjaink végét az olajba, és jó alaposan masszírozzuk át vele a nedves fejbőrt.
- Naponta kenjük át a tömény olajjal a körömágyat.
- Dúsíthatjuk vele házi készítésű kozmetikumainkat is a következő arányokban:
- Bőrtápláló emulziókban 2-10%
- Testápoló krémekben 2-15%
- Bőr, testkrémek, pakolások, balzsamok 5-60%
- Ajakbalzsamban 5-10%
- Hajápoló és hajkondicionálókban 10-60%
- Samponokban, mosakodószerekben 2-5%
- Hajápoló styling termékekben 2-5%
- Körömápoló termékekben 50-80%
- Ha más olajokkal vagy vajakkal keverjük, mindig vízfürdőn melegítsük, és soha ne hevítsük 40-60°C fölé.
Milyen kozmetikumokban érdemes alkalmazni?
A brokkolimagolaj azért jó választás a házilag kevert vajak, krémek és balzsamok készítéséhez, mert csökkenti a krémek grízesedését, és magas antioxidáns tartalma miatt meghosszabbítja azok eltarthatóságát.
- Tökéletes választás olajalapnak ajakbalzsamhoz, és hajvégápolóhoz.
- Főleg hajkondicionáló készítményekben használjuk a szilikon helyettesítésére, kiváltására.
- Samponokba, balzsamokba.
- Hajolajokba, hajvégápoló szérumokba.
- Bőrtápláló krémekbe ne tegyünk túl sokat, ha nem szeretjük, hogy ad egy természetes fényt a bőrnek.
- Arctejek, tisztítók és hámlasztók alapolaja is lehet.
- Fürdő- és testolajokhoz alapolajként és hatóanyagként is használhatjuk, dúsíthatjuk illóolajokkal. 50 ml-hez 15-20 csepp illóolaj javasolt.
- Ajakápolókhoz kakaóvaj és sheavaj keverékéhez kiváló olajkomponens a brokkoliolaj.
- Alapozókba, BB krémekbe.
Brokkolimagolajjal készült házi kozmetikumok
Banános hajbalzsam házilag
Normál, száraz, törékeny vagy könnyen gubancolódó hajra.
A tojás egy fehérjebomba a hajnak, a banánnal és a minden hajtípusra kiváló brokkolimagolajjal együtt fantasztikus tápláló hatása van. Volument ad a hajnak, amely jó tartású és rugalmas lesz tőle. percek alatt elkészíthető házilag, nem csak hajbalzsamként, hanem pakolásként is alkalmazható.
Fésüléskönnyítő hajpakolás brokkolimagolajjal
Illatos hajbalzsam kócos, gubancolódó és nehezen fésülhető hajra.
Gubancos, fénytelen a hajad? Mosás után nehéz kifésülni? Eleged van már a káros szilikont tartalmazó fésülés könnyítőkből? Akkor ezt a házi a pakolást – ami olyan állagú lesz, mint egy balzsam – mindenképpen érdemes kipróbálnod!
Antal Vali